Odkrycia archeologiczne, historia starożytna, zapomniane cywilizacje, prehistoria i paleontologia
Blog > Komentarze do wpisu
Arystoteles jak prawdziwy
Marmurowe popiersie greckiego filozofa Arystotelesa odnaleźli greccy archeolodzy pod ateńskim Akropolem. Popiersie ma 46 centymetrów wysokości i zdaniem ekspertów jest najwierniejszym z odnalezionych dotąd 20 rzeźbiarskich portetów filozofa.

- To jedyne popiersie ukazujące go z haczykowatym nosem, czyli zgodnie z antycznymi opisami - powiedziała archeolog Alkestis Horemi, która nadzoruje prace archeologiczne i konserwatorskie na Akropolu.

Popiersie pochodzi z końca I wieku n.e. i najpewniej zdobiło rzymską willę. Zostało odkryte podczas przygotowywania terenu pod nowe muzeum. W trakcie tych prac archeolodzy odkryli też popiersie cesarza Hadriana i jakiegoś kapłana.

Na podstawie IOL/AFP-SAPA. Odkryte w Atenach popiersie można obejrzeć w Times online, a poniżej dałem dla porównania zdjęcie mniej wiernego portretu, który znajduje się w Palazzo Altemps w Rzymie.

czwartek, 26 października 2006, wojciech.pastuszka

Polecane wpisy

  • Długa podróż do Ameryki

    Około 40 tysięcy lat temu grupy ludzi z Azji zaczęły przedzierać się przez Syberię na wielką trawiastą równinę - Beringię. Myśliwi nie mieli tutaj kłopotów ze z

  • Zmiana adresu

    Od dzisiaj nowe wieści tylko pod adresem http://archeowiesci.wordpress.com .

  • 1612, czyli o husarskich skrzydłach

    1 listopada na ekrany rosyjskich kin wejdzie film "1612". Kosztująca 10 milionów dolarów superprodukcja przedstawia wojnę, w której Rosjanie wyparli z Moskwy wo

Komentarze
Gość: wojdysia@op.pl, 85.73.251.*
2007/04/27 20:08:30
Panie Wojciechu,
proszę nie posądzać mnie o czepliwość czy chęć "cenzurowania" Pana tekstów. Feministką również nie jestem, ale tak się składa, że Alkisti Horemi (podobnie jak Stamatia Eleftheratou) to także kobieta...:) :)
-
2007/04/27 20:16:34
To widzę, że tam same kobiety kopią ;). Niestety w angielskich tekstach często nie da się rozpoznać płci. Od pewnego czasu sprawdzam w innych źródłach.
-
Gość: wojdysia@op.pl, 85.73.251.*
2007/04/27 20:37:55
Panie Wojciechu,
to jedynie dowód na to, że uważnie czytam Pana teksty i że je cenię. Z mojej strony to jedynie chęć pomocy i tylko tak proszę to traktować.
Greckie imiona i nazwiska rzeczywiście do łatwych nie należą :)

Najnowsze odkrycia archeologiczne


Archeologiczne sensacje, czyli the best of Archeowieści


Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!


Cuda świata
Willa cesarska Katsura w Kioto
Posągi Gudei
Matthias Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Wielka Świątynia Azteków (Templo Mayor)
Sokół Tutanchamona

Złote czasy rocka


Kontakt z autorem