Odkrycia archeologiczne, historia starożytna, zapomniane cywilizacje, prehistoria i paleontologia
Blog > Komentarze do wpisu
Mumia Hatszepsut w końcu odnaleziona
- Jesteśmy na sto procent pewni, to jest mumia Hatszepsut – ogłosił dzisiaj egipski archeolog Zahi Hawass, szef Najwyższej Rady Starożytności, która opiekuje się egipskimi zabytkami. - To największe odkrycie od czasów odnalezienie grobowca Tutanchamona i największa przygoda w moim życiu – mówił na konferencji prasowej w Kairze.

Mumia słynnej kobiety faraona zmarłej prawie 3500 lat temu leżała w skromnym grobowcu w Dolinie Królów należącym do jej niani Sit-Ra (grobowiec KV 60). Mumię odkryto już w 1903 roku, ale dotychczas nie można było ustalić do kogo należała i w fachowej literaturze opisywano ją jako mumię nieznanej kobiety. Nie wyjęto jej nawet z grobowca i leżała tam aż do tego roku. Niektórzy co prawda podejrzewali, że może to być mumia królowej, gdyż miała lewą rękę położoną na piersi, co przypominało układ rąk królewskich mumii, ale nie był to dość mocny argument. W grobowcu tym znaleziono też drugą mumię, którą przypisano niani Sit-Ra.

Posąg Hatszepsut przedstawionej jako faraon. Autor: Gérard Ducher
Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5

By zidentyfikować mumię królowej Hawass postanowił wykorzystać nowoczesne tomografy komputerowe tworzące trójwymiarowy obraz prześwietlanych obiektów. Prześwietlono nim sześć anonimowych mumii kobiecych, w tym obie znalezione w grobowcu Sit-Ra, gdyż Hawass początkowo podejrzewał, że mumią Hatszepsut jest domniemana mumia niani. Prześwietlono też kilka innych obiektów, w tym drewnianą skrzynkę z imieniem Hatszepsut, którą odkryto w 1881 w tzw. skrytce królewskiej w Deir el-Bahari kryjącej szczątki kilkudziesięciu faraonów i członków królewskich rodzin. Ku wielkiej radości naukowców prześwietlenie wykazało, że w skrzynce oprócz zmumifikowanej wątroby znajduje się też odłamany ząb. Okazało się, że dokładnie pasuje on do ubytku w zębach anonimowej mumii ze zgiętą ręką.

Badania zidentyfikowanej mumii wykazały, że Hatszepsut w chwili śmierci była otyłą, około 50-letnią kobietą. Miała zepsute zęby i najwyraźniej zmarła na raka kości.

Trwają jeszcze badania genetyczne, które mają dostarczyć kolejnego dowodu. Hawass powiedział „The New York Times”, że wstępne wyniki badania mitochondrialnego DNA wykazały pokrewieństwo mumii Hatszepsut z jedną z przodkiń królowej. Kim była Hatszepsut przeczytacie w Gazecie Wyborczej. Obejrzyjcie też zdjęcia mumii i film przygotowany przez Discovery.

Sprawdź co ostatnio odkryto w Egipcie

środa, 27 czerwca 2007, wojciech.pastuszka

Polecane wpisy

  • Długa podróż do Ameryki

    Około 40 tysięcy lat temu grupy ludzi z Azji zaczęły przedzierać się przez Syberię na wielką trawiastą równinę - Beringię. Myśliwi nie mieli tutaj kłopotów ze z

  • Zmiana adresu

    Od dzisiaj nowe wieści tylko pod adresem http://archeowiesci.wordpress.com .

  • 1612, czyli o husarskich skrzydłach

    1 listopada na ekrany rosyjskich kin wejdzie film "1612". Kosztująca 10 milionów dolarów superprodukcja przedstawia wojnę, w której Rosjanie wyparli z Moskwy wo

Komentarze
2007/06/28 09:42:15
Kiedyś w telewizji (jakies dwa miesiące temu) szedł właśnie dokument o tym jak archeolodzy badali tą mumie i zastanawiali się czy to czasem nie jest mumia Hatszepsut. Niestety, nie było potem w TV o niej nic więcej.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/01/05 10:32:14
fajny ten filmik tylko rze ja w to niewchodze.

Najnowsze odkrycia archeologiczne


Archeologiczne sensacje, czyli the best of Archeowieści


Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!


Cuda świata
Willa cesarska Katsura w Kioto
Posągi Gudei
Matthias Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Wielka Świątynia Azteków (Templo Mayor)
Sokół Tutanchamona

Złote czasy rocka


Kontakt z autorem