Odkrycia archeologiczne, historia starożytna, zapomniane cywilizacje, prehistoria i paleontologia
Blog > Komentarze do wpisu
Piramidy w Bośni to naturalne formacje
Tak powiedział bośniacki minister kultury Gavrilo Grahovac i postanowił wstrzymać finansowanie z budżetu wykopalisk prowadzonych przez archeologa-amatora Semira Osmanagicia w bośniackiej miejscowości Visoko.

Wzgórze Visocica w Visoko, czyli domniemana Piramida Słońca

Według ministra wykopaliska w Visoko nie są poważnymi archeologicznymi badaniami, a prowadzący je ludzie są niewiarygodni. Badania przeprowadzone na prośbę ministra przez bośniackich naukowców z różnych uczelni i instytutów wykazały, że wzgórze Visocica, które Osmanagić nazwał Piramidą Słońca, to zwykła góra, a jej piramidopodobny kształt jest skutkiem naturalnych ruchów tektonicznych.

Minister zapowiedział też, że przyjrzy się założonej przez Osmanagicia fundacji, która formalnie odpowiada za wykopaliska, gdyż naruszają one regulacje dotyczące badań archeologicznych.

Fundacja odrzuciła zarzuty ministra i oświadczyła, że jej prace dobrze wpływają na wizerunek Bośni w świecie. Osmanagić oskarżył zaś przeciwników badań o ich sabotowanie zmianami prawnymi i naciskami na władze lokalne, by nie wydawały zgody na tegoroczne badania (fundacja wystąpiła o nią w marcu).

Wstrzymanie finansowania prac z budżetu nie oznacza końca wykopalisk Osmanagicia, gdyż jest to tylko jedno z wielu źródeł ich finansowania.

Na podstawie Javno. Zachęcam do lektury mojego ubiegłorocznego artykułu o Osmanagiciu i jego badaniach.

Krótkie wieści

Nurkowie z Key West na Florydzie wyciągnęli z wraku XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu "Santa Margarita" ołowianą skrzynię z tysiącami pereł. Zapieczętowana skrzynia ma około 8,5 cm na 14 cm. Oprócz niej nurkowie wyłowili złotą sztabę, osiem złotych łańcuchów i setki innych przedmiotów. Naukowcy szacują wartość pereł na milion dolarów.

Brytyjscy archeolodzy odkryli w Rochester pozostałości rzymskiego muru miejskiego. Odkrycia dokonali kompletnym przypadkiem podczas budowy płotu osłaniającego miejscowy średniowieczny zamek. - Nie mamy wielu rzymskich murów miejskich w Anglii - cieszą się naukowcy.

Ogłoszenie

Redakcja miesięcznika "Histmag.org" zaprasza do wzięcia udziału w badaniach ankietowych, znajdujących się na stronie: ankieta.histmag.org. - Nasza ankieta ma na celu zbadanie sieci pod względem otwartości na nowe formy dziennikarskie, jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy tradycyjne dziennikarstwo ma szansę w internecie. Dla osób, które wypełnią ankietę przewidzieliśmy nagrody książkowe - mówi Adam Pisarek, jeden z koordynatorów projektu. Badania potrwają do 24 czerwca.
wtorek, 19 czerwca 2007, wojciech.pastuszka

Polecane wpisy

  • Długa podróż do Ameryki

    Około 40 tysięcy lat temu grupy ludzi z Azji zaczęły przedzierać się przez Syberię na wielką trawiastą równinę - Beringię. Myśliwi nie mieli tutaj kłopotów ze z

  • Zmiana adresu

    Od dzisiaj nowe wieści tylko pod adresem http://archeowiesci.wordpress.com .

  • 1612, czyli o husarskich skrzydłach

    1 listopada na ekrany rosyjskich kin wejdzie film "1612". Kosztująca 10 milionów dolarów superprodukcja przedstawia wojnę, w której Rosjanie wyparli z Moskwy wo

Komentarze
2007/06/19 22:48:22
hmmm, w sumie żadna nowość - Bośniacy dawno nie mieli złudzeń co do "piramid" i dobrze zdawali sobie sprawę że te piramidy to bajka, po prostu szukanie sensacji...ale to duża przynęta dla turystów, więc oficjalnie się o tym nie mówiło...powiedział nam o tym bośniacki kierowca który nas zabrał na stopa - zaczął się śmiać gdy wypytywaliśmy się go o piramidy i w "zaufaniu" wyjawił nam prawdę...
w każdym razie i tak warto wybrać się do Bośni - "piramid" nie widziałam ale zachwycił mnie Mostar oraz dolina Neretwy. Bośnia to dla mnie niesamowite turystyczne odkrycie, polecam wszystkim!

Najnowsze odkrycia archeologiczne


Archeologiczne sensacje, czyli the best of Archeowieści


Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!


Cuda świata
Willa cesarska Katsura w Kioto
Posągi Gudei
Matthias Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Wielka Świątynia Azteków (Templo Mayor)
Sokół Tutanchamona

Złote czasy rocka


Kontakt z autorem