Odkrycia archeologiczne, historia starożytna, zapomniane cywilizacje, prehistoria i paleontologia
Blog > Komentarze do wpisu
Prehistoryczni mieszkańcy Indii przetrwali
wulkaniczną zimę sprzed 74 000 lat
Około 74 tysięce lat temu potężna eksplozja rozerwała wulkan Toba na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Ogromne ilości pyłu i gazów dostały się do atmosfery zasłaniając Słońce, co zapoczątkowała trwająca sześć lat wulkaniczną zimę. Przez kilkaset kolejnych lat średnia temperatura na Ziemi spadła o 3-5 stopni Celsjusza. Opadające na ziemię pyły okryły ogromne obszary - dotarły nawet na Grenlandię.

Zdaniem specjalistów erupcja wulkanu Toba była największym wybuchem wulkanicznym w ciągu ostatnich dwóch milionów lat. Szacuje się, że wyrzuciła w powietrze około 2800-3000 kilometrów sześciennych popiołów i skał. Dla porównania wulkan św. Helena w USA wyrzucił w 1980 roku tylko kilometr sześcienny materiałów. W miejscu wulkanu powstało długie na sto kilometrów największe na świecie jezioro wulkaniczne, którego głębokość w niektórych miejscach wynosi 450 metrów.

Zdjęcie satelitarne Sumatry.
Na samym środku wyspy widać ogromne jezioro wulkaniczne Toba

Gdy genetycy badali nasze DNA, chcąc odtworzyć historię Homo sapiens, wykryli, że około 70 tysięcy lat temu populacja naszych przodków nagle skurczyła się do niecałych 10 tysięcy osobników. Powiązano to właśnie z wywołaną przez erupcję Toby wulkaniczną zimą. Wiemy też, że skutki erupcji dotknęły neandertalczyków, gdyż wycofali się wówczas z północnej Europy.

Naukowcy z kilku krajów, kórymi kieruje antropolog Michael Petraglia, nie zdziwili się więc, gdy w Dżwalapuram w Indiach dokopali się do grubej na 2,5 metra warstwy popiołów pochodzącej z tej erupcji. Zaskoczeniem dla nich było to, że zarówno nad warstwą, jak i pod nią, znaleźli takie same kamienne narzędzia. Oznacza to, że ludzie, którzy żyli w Indiach przetrwali wulkaniczną zimę.

Zdaniem Petragliego i jego współpracowników mogli to być Homo sapiens. Naukowcy uważają, że świadczy o tym ogromne podobieństwo narzędzi z Indii do znajdowanych w Afryce wyrobów naszego gatunku.

Jest to twierdzenie dość odważne, gdyż powszechnie przyjmuje się, że Homo sapiens opuścili Afrykę dopiero 60-50 tysięcy lat temu, a więc długo po eksplozji wulkanu Toba. Z tego też powodu wielu naukowców odrzuca sugestię zespołu Petragliego. Podkreślają, że same narzędzia nie wystarczają do określenia kim byli ich twórcy, gdyż np. rozróżnienie wyrobów Homo sapiens od dzieł neandertalczyków jest często bardzo trudne.

Wyniki prac zespołu Petragliego opublikował magazyn Science. O odkryciu napisały również National Geographic i Nature.

Krótkie wieści

450-800 tysięcy lat temu na Grenlandii rosły sosny i kwiaty, a między nimi latały motyle. Wiemy to, bo naukowcy wydobyli spod lodu antyczny materiał genetyczny roślin i zwierząt niegdyś żyjących tam, gdzie teraz jest gruba czapa lodu.

Rybak z Gdyni wyciągnął razem z połowem bogato zdobioną aquamanilę, czyli liturgiczny przyrząd do obmywania rąk. Jest wykonana z brązu i może pochodzić nawet z XII wieku. Zdjęcie.
sobota, 07 lipca 2007, wojciech.pastuszka

Polecane wpisy

  • Długa podróż do Ameryki

    Około 40 tysięcy lat temu grupy ludzi z Azji zaczęły przedzierać się przez Syberię na wielką trawiastą równinę - Beringię. Myśliwi nie mieli tutaj kłopotów ze z

  • Zmiana adresu

    Od dzisiaj nowe wieści tylko pod adresem http://archeowiesci.wordpress.com .

  • 1612, czyli o husarskich skrzydłach

    1 listopada na ekrany rosyjskich kin wejdzie film "1612". Kosztująca 10 milionów dolarów superprodukcja przedstawia wojnę, w której Rosjanie wyparli z Moskwy wo

Komentarze
Gość: Jazzek, *.srv.volvo.com
2007/07/09 11:09:21
Badając DNA nie można stwierdzić, że y lat temu "nagle" populacja skurczyła się do x osobników. Można raczej stwierdzić, że prawdopodobnie y lat temu populacja wynosiła x osobników.
-
2007/07/09 11:38:07
Cytat z artykułu w BBC "The small genetic diversity of modern humans indicates that at some stage during the last 100,000 years, the human population dwindled to a very low level." news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2975862.stm

Inne badania doprecyzowały, że doszło do tego 70 tys. lat temu. Założenie, że była to zmiana nagła (w tym wypadku nagłość może być też kilkoma tysiącami lat) jest dość powszechne.
-
Gość: europitek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/10/17 01:02:11
Cytat:
"Jest to twierdzenie dość odważne, gdyż powszechnie przyjmuje się, że Homo sapiens opuścili Afrykę dopiero 60-50 tysięcy lat temu (...)"

No, nie wiem czy takie odważne, skoro na terenie Bliskiego Wschodu (Palestyna) jest parę stanowisk ocenianych na ok. 90000 lat. I mniej więcej taka data pasowałaby na rozpoczęcie "wymarszu" z Afryki jako reakcji na początek glacjału.
A tak na marginesie, to wpadła mi w oko wzmianka, że następna erupcja superwulkanu miała miejsce prawdopodobnie ok. 26000 lat temu (tym razem Nowa Zelandia), co dziwnie zbiega się ze szczytem ostatniego zlodowacenia.
-
2007/10/17 11:05:39
@europitek
"Na terenie Bliskiego Wschodu (Palestyna) jest parę stanowisk ocenianych na ok. 90000 lat."

To prawda, ale nie ma żadnych dowodów na to, by ci archaiczni Homo sapiens rozprzestrzenili się dalej w głąb Azji (o ile dobrze się orientuję, to ślady ich pobytu ograniczają się do terenów Izraela, Libanu, Jordanii i Syrii). Dotychczasowe badania genetyczne wykazują zaś, że obecni mieszkańcy Azji (i innych kontynentów) to potomkowie ludzi, którzy jeszcze 70 000 lat temu żyli w Afryce. To dopiero "wyjście z Afryki" po tej dacie dało początek wielkiemu podbojowi świata przez nasz gatunek.


Najnowsze odkrycia archeologiczne


Archeologiczne sensacje, czyli the best of Archeowieści


Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!


Cuda świata
Willa cesarska Katsura w Kioto
Posągi Gudei
Matthias Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Wielka Świątynia Azteków (Templo Mayor)
Sokół Tutanchamona

Złote czasy rocka


Kontakt z autorem