Odkrycia archeologiczne, historia starożytna, zapomniane cywilizacje, prehistoria i paleontologia
Kategorie: Wszystkie | Wieści
RSS
wtorek, 13 czerwca 2006
Dlaczego homo sapiens podbili świat

Bo w wyniku technologicznej rewolucji 60-80 tys. lat temu zaczęli się szybko rozmnażać i musieli szukać nowych terenów łowieckich - odpowiada profesor Paul Mellars z Cambridge w opublikowanym wczoraj artykule.

Zdaniem Mellarsa główną przyczyną nagłej rewolucji technologicznej były duże wahania w opadach w Afryce subsaharyjskiej, które wystąpiły w tym okresie. Dotknęło to szczególnie mieszkańców bardziej suchych terenów, którzy musieli dostosować się do pogorszonych warunków życia, a jak powszechnie wiadomo potrzeba jest matką wynalazków. Pewien wpływ mogły też mieć klimatyczne efekty supereksplozji wulkanu Mount Toba w Indonezji 73 tys. lat temu.

Rewolucja polegała na wynalezieniu doskonalszych kamiennych narzędzi, lepszych metod czyszczenia zwierzęcych skór i co najważniejsze miotanej broni - oszczepów i łuków. Tak wyposażeni homo sapiens dużo łatwiej zdobywali jedzenie i mała populacja zaczęła błyskawicznie rosnąć. Wkrótce w Afryce zrobiło się trochę ciasno (jak na ówczesne standardy) i homo sapiens ruszyli na podbój innych kontynentów.

W tym samym czasie pojawiła się też abstrakcyjna sztuka (tak przynajmniej sugerują najstarsze znane paciorki) i być może mowa.

Na podstawie The Independent i National Geographic.
Najnowsze informacje o Homo sapiens
22:36, wojciech.pastuszka , Wieści
Link Komentarze (1) »
Z tureckich muzeów znikają zabytki

Turecki minister kultury i turystyki ujawnił w piątek, że ze słynnego muzeum w Pałacu Topkapi w Stambule zniknęły 43 eksponaty. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Braki w zbiorach zostały wykryte dzięki ministerialnej kontroli zarządzonej po aferze w muzeum w Usak w zachodniej Turcji. W maju okazało się, że zniknęło stamtąd kilka zabytków z tzw. lidyjskiego skarbu. Kradzieży długo nikt nie zauważył, gdyż w miejsce skradzionych złotych przedmiotów rabusie podłożyli kopie. W związku ze sprawą aresztowano już dziewięć osób, w tym dyrektora muzeum w Usak.

W Turcji jest około 3000 antycznych miast i prawdopodobnie znajduje się w niej więcej greckich zabytków niż w samej Grecji. Rządowi podlegają 93 muzea i ponad 140 cennych stanowisk archeologicznych. Głównym powodem niedostatecznej ochrony zabytków jest brak pieniędzy – pisze New York Times
21:45, wojciech.pastuszka , Wieści
Link
Nowe wejście do tunelu pod bośniacką „piramidą”

Na stronie internetowej www.bosnianpyramid.com pojawiła się informacja o odkryciu drugiego wejścia do tunelu pod górą Visocicą nazwaną przez archeologa-amatora Semira Osmanagicia Piramidą Słońca. Znajduje się ono 350 metrów od pierwszego wejścia. Na razie nikt nie wszedł do środka.

Zespół Osmanagicia odsłonił także kolejne kamienne płyty, które mają pokrywać domniemaną piramidę – chyba najbardziej regularnie ułożone z dotychczas odnalezionych.

Wciąż trwa spór o bośniackie „piramidy”. Ostatnio ich istnieniu zaprzeczył Brytyjczyk Anthony Harding, szef Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów i profesor Uniwersytetu w Exeter, który odwiedził na krótko (zdaniem Osmanagicia tylko na 15 min.) Visocicę i bez udziału osób prowadzących wykopaliska obejrzał jedno z miejsc, w którym odsłonięto kamienne płyty. Zdaniem Hardinga nie są one dziełem człowieka. Za takie uznał je w połowie maja dr Aly Abd Barakat, egipski geolog zajmujący się piramidami.

O rozpoczęciu wykopalisk można przeczytać tu.
14:38, wojciech.pastuszka , Wieści
Link Komentarze (1) »
Morskie wyprawy karaibskich Indian?
Znalezione na wyspie Antigua w archipelagu Małych Antyli nefrytowe ostrza siekier to dowód na szerokie kontakty handlowe Indian mieszkających na Karaibach na tysiąc lat przed przybyciem Kolumba – twierdzi amerykański mineralog George Harlow z Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. O odkryciu poinformował wczoraj National Geographic.

Mające około 1500 lat ostrza znaleźli pod koniec lat 90. kanadyjscy archeolodzy, ale nie potrafili ustalić skąd pochodził minerał. Podobny problem mieli inni archeolodzy, którzy już wcześniej znajdowali na Karaibach nefrytowe przedmioty. Na wyspach nie ma żadnych znanych złóż tego kamienia.

Zdaniem Harlowa nefryt, z którego zrobiono ostrza pochodził z kopalni Majów w dolinie rzeki Motagua w Gwatemali - 2900 kilometrów od Antigui. Potwierdzają to badania struktury i składu minerału.

Współpracujący z Harlowem archeolog Reg Murphy z Muzeum Antigui i Barbudy twierdzi, że karaibscy Indianie byli zaawansowaną społecznością i utrzymywali kontakty z mieszkańcami Mezoameryki i Ameryki Południowej, dzięki sieci handlowej ciągnącej się wzdłuż wybrzeży i rzek. Środkiem transportu były duże łodzie.

Twórcy ostrzy należeli do tzw. kultury Saladoid, która kwitła u wybrzeży Wenezueli i na karaibskich wyspach już 2500 lat temu. Jej zmierzch miał miejsce około 1000 r. n.e. Dotąd sądzono, że na swoich łodziach nie pływali zbyt daleko i ograniczali się jedynie do podróży między pobliskimi wyspami.

Do podobnych wniosków jak Harlow i Murphy doszedł wcześniej Richard Callaghan z uniwersytetu w Chicago, który od lat badał kulturę Saladoid. – Sądzę, że ci ludzie pływali z Puerto Rico czy innych wysp aż do półwyspu Jukatan w Meksyku – powiedział Callaghan National Geographic.
11:06, wojciech.pastuszka , Wieści
Link
poniedziałek, 12 czerwca 2006
Pergaminowy manuskrypt znaleziony przez Polaków w Egipcie to Księga Izajasza
W lutym 2005 r. archeolog Tomasz Górecki, szef polskiej misji archeologicznej badającej koptyjski wczesnochrześcijański erem w Gurna niedaleko egipskiego Luksoru, znalazł na pobliskim śmietniku trzy manuskrypty. Dwie oprawione w skórę księgi papirusowe (136 stron i 100 stron) zostały dość szybko zidentyfikowane. Pierwsza zawierała „Kodeks Pseudo-Bazylego”, a druga żywot św. Pistencjosa. Zagadką było 50 pergaminowych kart umieszczonych między dwoma deseczkami (to właśnie takie księgi dały początek powiedzeniu „przeczytać od deski do deski”).

Zagadkę właśnie wyjaśnił poproszony przez Polaków o pomoc naukowiec z Uniwersytetu w Rzymie. - Wybitny specjalista Tito Orlandi, który czyta dokumenty koptyjskie jak my gazetę, orzekł, że manuskrypt zawiera biblijną Księgę Izajasza. Do tej pory znaleźliśmy już wiele fragmentów tej księgi po koptyjsku, ale po raz pierwszy teraz mamy jej całość w tym języku - powiedziała PAP prof. Ewa Wipszycka-Bravo z Uniwersytetu Warszawskiego.

Znalezione przez Góreckiego księgi to pierwsze od 1952 roku takie odkrycie na terenie Egiptu. Księgi są dobrze zachowane i co ważne naukowcy znaleźli je na stanowisku archeologicznym, a nie w antykwariacie lub prywatnej kolekcji.

„Kodeks Pseudo-Bazylego” to zespół przepisów regulujących różne sfery życia kościelnego. Wartość tekstu datowanego wstępnie na VII/VIII wiek polega na tym, że jest to jedyny zachowany pełny tekst owych kanonów w języku koptyjskim (w dialekcie saidzkim), znanych dotąd tylko z późnej wersji arabskiej.

Wielką zagadką pozostaje, jak księgi trafiły na śmietnik koło eremu. Specjaliści są pewni, że wspaniale zdobione manuskrypty powstały w wielkim skryptorium, oddalonym może nawet kilkaset kilometrów od Gurny. Sprawę komplikuje to, że włoski specjalista datował pergaminowy manuskrypt na ostatni okres rozkwitu literatury koptyjskiej między IX a XI w. Oznacza to, że najpewniej powstał on znacznie później niż dwie pozostałe księgi i w dodatku w czasach, gdy erem był od co najmniej stu lat opuszczony.

Biblijną Księgę Izajasza znawcy uznają za najwyżej stojące pod względem języka i kształtu artystycznego dzieło prorockie. Według współczesnych biblistów, Księgę napisało co najmniej trzech autorów między VIII a V w. p.n.e. Znajduje się w niej m.in. przepowiednia o pojawieniu się Mesjasza i odbudowie państwa żydowskiego

Badany przez Polaków erem koptyjscy mnisi założyli ok. VI-VII w. n.e. w grobowcu z okresu egipskiego Średniego Państwa (XXI-XVIII w. p.n.e.). Trzy manuskrypty to najcenniejsze, ale nie jedyne znalezisko na tym stanowisku. Polacy odkryli też różne dokumenty, ceramikę, przedmioty z metalu i drewna, a także angielską gazetę z 1936 r. ;)
Najnowsze odkrycia Polaków za granicą
20:24, wojciech.pastuszka , Wieści
Link
Neolityczna świątynia w Pradze
Archeolodzy odnaleźli w praskiej dzielnicy Na Hurce pozostałości neolitycznej świątyni sprzed 6500-6200 lat – podała czeska agencja informacyjna CTK. Świątynia ma średnicę 23 metrów, a tworzą ją dwa rowy i trzy palisady (tego typu budowlę specjaliści nazywają rondlem). Prowadziły do niej dwie bramy – jedna od strony wschodniej, a druga od zachodniej.

Według Milana Kuczarka z praskiego muzeum świątynia była nie tylko miejscem uroczystości religijnych, ale uczt i wymiany dóbr.

Oprócz świątyni archeolodzy natrafili na dwa neolityczne domy, dziewięć grobów, narzędzia, ceramikę i kości zwierząt. W Czechach znaleziono dotąd ponad 10 świątyń tego typu, z czego dwie w okolicach Pragi.

Na znalezisko uczeni natrafili dzięki analizie zdjęć lotniczych. Wykopaliska zaczęli w marcu.
Najnowsze odkrycia dotyczące prehistorii
17:52, wojciech.pastuszka , Wieści
Link
Indyjscy archeolodzy znaleźli jedno z centrów indyjsko-rzymskiego handlu
Archeolodzy sądzą, że odnaleźli port Muziris, do którego miały przypływać statki rzymskich kupców – podało BBC. Miał się on znajdować w miejscu, w którym jest teraz małe miasteczko Pattanam w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach. Głównym dowodem na jaki powołują się KP. Shajan i V. Selvakumar są znalezione w rejonie Pattanam setki skorup po potłuczonych rzymskich amforach. W 1983 r. znaleziono ok. 10 km od tej miejscowości skarb rzymskich monet.

Muziris było wzmiankowane w rzymskich i indyjskich dokumentach. W tych drugich można przeczytać o okrętach przybywających ze złotem i wracających z „czarnym złotem”, czyli pieprzem. Opisy pozwalały w przybliżeniu określić, że miasto Muziris znajdowało się w obecnym stanie Kerala, ale dokładna lokalizacja była dotąd tajemnicą. Pattanam jest jedyną miejscowością w okolicy, gdzie znaleziono zabytki z okresu I w. p.n.e. - I w. n.e., czyli z czasów kiedy kwitł handel w Muziris. Archeolodzy nie wiedzą dlaczego tak istotny ośrodek handlowy całkowicie zniknął.

Indie były bardzo ważnym partnerem handlowym Imperium Romanum, a Muziris nie było jedynym portem do którego przypływali kupcy z cesarstwa. Rzymską ceramikę znaleziono też w innych miejscach w Indiach, m.in. w Poduke (Pondicherry) na południowo-wschodnim wybrzeżu Indii. Do Rzymu trafiały z Indii nie tylko miejscowe towary, ale również dobra pochodzące z Chin, gdyż wrodzy Rzymowi partyjscy władcy często blokowali jedwabny szlak.

Jak piszą Cury i Scullard w książce Dzieje Rzymu handel z Indiami drogą morską rozkwitł za panowania pierwszego cesarza Augusta Oktawiana (czyli pod koniec I w. p.n.e.). Pewien szyper, niejaki Hippalos, odkrył, że statki mogą bezpiecznie płynąć do delty Indusu z Adenu (port w Jemenie) podczas monsunu letniego, a wracać korzystając ze sprzyjających wiatrów zimowych. Za cesarzy Klaudiusza i Nerona (I w. n.e.) zdarzali się nawet śmialkowie, którzy pływali do Cejlonu i Zatoki Bengalskiej.

Handel szybko przybrał ogromne rozmiary. W pierwszej połowie I w. n.e. z rzymskiego portu Myos Hormos na Morzu Czerwonym wypływało do Indii w ciągu jednego sezonu 120 statków handlowych. Spowodowało to poważne kłopoty dla Rzymu. Za mało potrzebne towary luksusowe – pachnidła, korzenie, muślin i biżuterię – rzymscy kupcy płacili złotem i srebrem, co spowodowało drenaż Cesarstwa z wartościowego pieniądza. Według Pliniusza deficyt w handlu z Indiami wynosił 60 mln sesterców, a deficyt w całym handlu wschodnim aż 100 mln (dla porównania nadwyżka w skarbcu cesarskim, którą zgromadził Tyberiusz, a Kaligula roztrwonił w trzy lata wynosiła liche 2,7 mln sesterców). Ceny indyjskich towarów bywały w Rzymie sto razy wyższe niż w Indiach. Z tych powodów Neron musiał obniżyć wagę srebrnych i złotych monet, a także zmniejszyć zawartość czystego kruszcu w srebrnych monetach. Zdaniem niektórych historyków ciągły odpływ metali szlachetnych i pogarszanie jakości pieniądza miały znaczący wpływ na upadek cesarstwa rzymskiego.Najnowsze informacje o starożytnym Rzymie
14:49, wojciech.pastuszka , Wieści
Link Komentarze (1) »
1 ... 171 , 172 , 173
 
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najnowsze odkrycia archeologiczne


Archeologiczne sensacje, czyli the best of Archeowieści


Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!


Cuda świata
Willa cesarska Katsura w Kioto
Posągi Gudei
Matthias Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Wielka Świątynia Azteków (Templo Mayor)
Sokół Tutanchamona

Złote czasy rocka


Kontakt z autorem